Czym jest histeria?

Czym jest histeria?O takim problemie, jakim jest histeria, mówi się sporo. Niestety, nie zawsze informacje podawane na ten temat są zgodne z prawdą, a wielu z nas ma całkowicie błędne przekonanie na jej temat. Czym zatem jest histeria?

Na czym polega ta nerwica i w jaki sposób można z nią walczyć?

Czym jest histeria?

Histeria to zaburzenie, z którym wiąże się wiele mitów. Stereotypowo kojarzy się owo zaburzenie ze wściekłymi kobietami, które krzyczą i wykonują wiele nerwowych gestów. Warto jednak pamiętać, że takie zachowanie to w przypadku histeryka skrajność, a samo zaburzenie znacznie odbiega od tego, co powszechnie mówi się na jego temat. Histeria to zaburzenia zachowania, które mogą się wiązać z różnymi zachowaniami i reakcjami, np. z bólami brzucha. Ich występowanie wcale nie jest zastrzeżone dla kobiet, wiadomo przecież, że i mężczyznom zagraża takie zaburzenie. Histeria ma swe charakterystyczne objawy, o których już jednak w stereotypowych określeniach tej choroby się nie nawiązuje. Problemy z opanowaniem, zmienność uczuciowa oraz problemy związane z nadmierną ambicją to bardzo często występujące objawy tej formy nerwicy. Histeria objawia się też licznymi dolegliwościami fizycznymi, przy czym konwulsje, drgawki, bóle głowy i zaburzenia widzenia pojawiają się najczęściej. Są i takie osoby, w przypadku których histeria wiąże się z czasowym paraliżem lub nawet z utratą przytomności. Skąd bierze się taka nerwica?

Jakie są główne przyczyny histerii?

Histeria to jedno z tych zaburzeń, którego przyczyn należy szukać głęboko w ludzkiej psychice. Bardzo często histeria pojawia się jako efekt tłumionego zbyt długo konfliktu psychicznego. W większości przypadków konflikt ten spowodowany jest tym, jak chory chce być postrzegany, a tym, jak jest postrzegany w istocie. Cechy osobowości oraz pewne przeżycia z okresu dzieciństwa to kolejna grupa czynników, które mogą wpływać na rozwój tej formy nerwicy. Histeria spowodowana takimi właśnie czynnikami jest dość częsta w okresie dojrzewania, choć takie lęki często utrzymują się jeszcze w dorosłym życiu. Nerwica ta może być jednocześnie skutkiem zbyt wielu niespełnionych życzeń oraz podświadomą chęcią chorego, by znaleźć się z centrum uwagi otoczenia. A można to osiągnąć m. in. poprzez nagły atak z drgawkami lub tez poprzez utratę przytomności.

W jaki sposób może przebiegać leczenie histerii?

Podobnie jak każda inna postać nerwicy, tak i histeria wymaga odpowiedniego leczenia. W jaki sposób może ono wyglądać? Przede wszystkim histeria jest zaburzeniem, w przypadku którego nie stosuje się leczenia farmakologicznego. Jest ono nie tylko niepotrzebne, ale i nieskuteczne. Znacznie ważniejsza jest terapia, której celem podstawowym powinno się stać ustalenie przyczyn problemów. Pamiętajmy, że reakcje chorego są nieświadome, a omdlenia czy ataki drgawek nie są przez niego prowokowane. On sam nie wie, z jakiego powodu wystąpiła u niego reakcja historyczna, nawet jeśli była ona niczym więcej, jak tylko próbą skupienia na sobie uwagi innych. Odpowiednia psychoterapia staje się zatem podstawą. O wyborze odpowiedniej techniki powinien decydować lekarz, on też doradzi pacjentowi, w jaki sposób ten może radzić sobie w trudnych sytuacjach. Pomoc specjalisty jest niezbędna, gdyż nieświadom swych problemów histeryk nie ma żadnych możliwości na to, by pomóc sobie samodzielnie nawet w minimalnym stopniu.