Dla kogo jest Smart Home?

Smart HomeW dobie popularyzacji inteligentnych technologii, warto zastanowić się komu może posłużyć "mądry dom" i jak dalekie są granice jego zastosowania. Przecież tak łatwo zainstalować dziś produkty w każdym możliwym miejscu. Na łamach bloga pisaliśmy o systemach pomocnych dzieciom, osobom starszym i niepełnosprawnym. Kto oprócz nich może skorzystać z dobrodziejstw nauki, w celu… No właśnie, w jakim celu?

Poza praktycznymi aspektami posiadania Smart Home, łączy się z nim także czysta przyjemność i satysfakcja stania się posiadaczem modnego gadżetu. Bo, o ile alarm może uratować życie, o tyle, bez automatycznie opuszczanych rolet można się, najzwyczajniej w świecie, obejść. Smart Home na etapie swojej popularyzacji jest skierowany do fanów nowoczesnej technologii i gadżetów. Z czasem ewoluuje on w coraz to bardziej pragmatyczne system, znajdujący zastosowanie nie tylko w domach, ale też w wielu gałęziach przemysłu.

Dlaczego to daje tyle frajdy?

Smartfon zawładnął naszym życiem, a za jego pośrednictwem my władamy domem. Smart Home ma rację bytu z prozaicznych pobudek - człowiek to istota leniwa, która zawsze szuka najprostszej drogi do wykonania zadania. Sterowanie domem za pomocą jednego ruchu palca upraszcza życie, dając przy tym wrażenie kontroli nam wszystkim wokół. Te rozwiązania przypadną do gustu zwłaszcza millenialsom i pokoleniu Y. Chętnie skorzystają z nich także osoby w średnim wieku, które także sprawnie korzystają z nowoczesnych telefonów.

Jeśli nie wiesz, co może być w tym aż tak ekscytującego, odwiedź jeden z domów demonstracyjnych, gdzie każdy na własnej skórze może poznać inteligentny system od podszewki. Test sprzętu zalecamy głównie przed zakupem produktów do Smart Home.

Inteligentne domy demonstracyjne znajdują się w praktycznie każdym dużym mieście w Polsce.

Coś więcej niż zabawka?

Systemy alarmowe sprzężone z zaworami i przewodami tworzą własny ekosystem. W razie konieczności odcinają strumień wody, prąd, włączają zraszacze i wzywają służby ratunkowe. Takie rozwiązania zabezpieczą twój dom, a jak wiadomo, przezorny zawsze ubezpieczony. Właśnie z tego względu Smart Home znajdzie miejsce u osób starszych, a także młodszych, którzy planują budowę domu lub posiadają swój własny kąt. Rozwiązania Smart Home coraz częściej jest wykorzystywany przez deweloperów, a także osób świadomych zalet nowego budownictwa - domów pasywnych i energooszczędnych. Podobnie jak technologie optymalizacji budowy, również inteligentne technologie sprzyjają oszczędnościom. Obniżają rachunki za prąd, wodę i ogrzewanie, a jak wiemy, media stale drożeją.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować domową automatykę w domu seniorów. Nawet jeśli nie będą oni korzystać z telefonów, w razie zagrożenia system da jasny komunikat o problemach dzieciom i wnuczętom. Wykluczy to zagrożenia pożarowe związane z niedopatrzeniem, np. przez demencję starczą lub Alzheimera. A przecież warto być mądrym przed szkodą. To samo tyczy się dzieci i osób niepełnosprawnych.

Coraz większa dostępność

Dzięki przystępnym cenom z rozwiązań Smart Home może korzystać każdy. Pojedynczy czujnik, czy też sterownik to koszt rzędu kilkuset złotych, a przy tym użytkownik sam może zadecydować jak zaawansowany będzie jego inteligentny dom. Dodajmy do tego łatwy montaż i możliwość wbudowania niektórych modułów nawet w osiedlach mieszkaniowych. Dlatego mogą z niego korzystać nawet studenci mieszkający w mieszkaniu grupą, bo Smart Home można wykorzystać nawet w bloku.

Coraz szersze zastosowanie

Wyjdźmy na chwilę poza obszar mieszkalny. Z modułów dzięki otwartemu API mogą korzystać programiści, a poprzez sterowanie siecią bezprzewodową znajdą one zastosowanie choćby na okrętach, gdzie ograniczenie kabli do minimum jest priorytetem. Automatyzacja sprawdzi się na planie filmowym, planie reality show i innych projektach telewizyjnych, gdzie smartfon może ułatwić pracę realizatorom. Automatyzacja i sztuczna inteligencja idą w parze i lada dzień zastąpią ludzi przy taśmach produkcyjnych i w sklepach. Inteligentne są samochody i parkingi, a wkrótce inteligentne staną się także drogi.

Co jeszcze zostanie zautomatyzowane? Wszystko pokaże czas, natomiast wniosek z rozważań płynie jeden...

Smart Home jest dla każdego!