Jak sprzedać ukochane auto zanim go znienawidzimy? Komis i skup aut

Komis i skup autProblem ze sprzedażą samochodu nie jest chyba nikomu obcy. Najpierw myjemy, sprzątamy, polerujemy, czasem porywamy się nawet na usługi profesjonalistów z zakresu czyszczenia tapicerki, potem plakujemy i znowu polerujemy.

Po upiększeniu naszego ukochanego auta przychodzi czas na sesję zdjęciową. Większość z nas czeka na słoneczny dzień, wybiera ciekawe miejsce by samochód wypadł jak najkorzystniej.

Sprzedaż bezpośrednia

Kiedy zamieszczamy ogłoszenia, jesteśmy przekonani, że to już ostatni krok przed sprzedażą. Mamy fajne zdjęcia, auto wygląda lepiej niż kiedykolwiek, treść ogłoszenia jest przemyślana, cena realna.

Parę dni od emisji ogłoszenia przekonujemy się, że to dopiero początek długiej drogi. Ludzie dzwonią, zadają mnóstwo pytań, umawiają się i tylko niektórzy przyjeżdżają. Potencjalni klienci oglądają auto w asyście swoich mechaników, a Ci sypią usterkami i częściami do wymiany jak z rękawa. Często zdarza się, że w trakcie oglądania nasz do tej pory sprawny samochód nadaje się do generalnego remontu. Wówczas klient zaczyna się targować.

Uważaj i nie daj się oszukać często mechanicy, którzy przyjeżdżają z klientem mają zapłacone za zbicie ceny. A najlepszym argumentem do negocjacji jest wytknięcie wad sprzedawanego towaru. Najlepszą metodą na takich pseudo mechaników jest zaświadczenie z profesjonalnego warsztatu o przebytym przeglądzie i ewentualnych usterkach z pieczątką i datą.

Kolejna grupa kupujących to osoby niezdecydowane, które przyjeżdżają po kilka razy, proszą by zatrzymać auto bo są prawie pewne, tylko jeszcze żonie chcą pokazać, albo komuś innemu. Takie działanie ma na celu wyeliminowanie innych kupujących i ułatwienia późniejszych negocjacji.

Każdy kombinuje aby zapłacić jak najmniej, z jednej strony nie ma co się dziwić, z drugiej jednak proces sprzedaży auta pochłania mnóstwo czasu i energii. Dlatego zanim zdecydujemy czy jesteśmy w stanie sami podjąć się tej transakcji, należy zastanowić się czy dysponujemy odpowiednią ilością wolnego czasu, czy mamy zdolności handlowe i czy potrafimy zachęcić do kupna właśnie naszego auta. Jeśli nie spełniamy wszystkich wymienionych warunków nie ma sensu w ogóle się porywać na samodzielną sprzedaż.

Komis samochodowy

Czasem warto zaufać fachowcom. Do wyboru mamy znane od lat komisy samochodowe, które zarabiają na wynajmie miejsc na placu komisowym. Szansa na sprzedaż auta wzrasta, jeśli stoi ono w miejscu do którego przychodzą osoby zainteresowane zakupem. Nikt jednak nie jest w stanie podać jak długo będzie to trwać. Czy samochód zostanie sprzedany w ciągu kilku dni, tygodni, czy miesięcy.

Skup samochodów używanych

Miejscem, gdzie bez problemu możemy sprzedać samochód jest skup aut używanych. W tym wypadku sprawa jest prosta, właściciel lub pracownik dokonuje oględzin auta i proponuje cenę. Najczęściej można jeszcze negocjować. Cena będzie nieco niższa niż rynkowa, ale pieniądze dostaniemy od razu po podpisaniu umowy, zobacz np.

Mimo nieco niższej ceny osoby, które już sprzedawały samochód do skupu samochodów są zadowolone, ponieważ ominęło ich zamieszanie związane z przygotowaniem auta na sprzedaż, długie rozmowy z oglądającymi. Koszty tak czy tak trzeba ponieść. Jednak sprzedaż samochodu do skupu aut to przede wszystkim gwarancja szybkiej transakcji.