Pies w domu - wybór rasy, nauka czystości, wyprawka dla psa

Pies w domuTerapeutyczny wpływ czworonogów sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na ich posiadanie. Pies w domu poprawia atmosferę i korzystnie wpływa na rozwój dziecka. Maluchy uczą się empatii do zwierząt, pomagając rodzicom, w opiece nad podopiecznym. Zanim jednak podejmie się decyzję o jego zakupie należy sprawdzić, czy jest się na to gotowym.

Wybór rasy

Decyzja o posiadaniu czworonoga powinna zostać gruntownie przemyślana. Pod rozwagę należy wziąć czas, jaki dana osoba może poświęcić nowemu członkowi rodziny i metraż, jakim się dysponujesz. Od tego m. in. powinien zależeć wybór rasy lub wielkość psa. Dysponując niewielkim mieszkaniem w bloku i przebywając znaczną część czasu poza nim, nie da się poświęcić zwierzęciu (zwłaszcza dużemu) odpowiednio dużo czasu. W tym przypadku warto zdecydować się na zwierzę o niewielkich gabarytach np. jamnika, pekińczyka lub pinczera. Mały pies nie wymaga długich spacerów i łatwiej sprawować nad nim kontrolę. Z wyprowadzeniem małego psa na spacer poradzi sobie nawet dziecko. Jeżeli dysponuje się domem z ogrodem, w którym pupil będzie mógł swobodnie biegać, wybór rasy nie jest tak istotny.

Nauka czystości i wychowanie

Decyzja o posiadaniu psa wymaga reorganizacji w domu. Nowy lokator, zwłaszcza szczeniak, może w początkowym okresie intensywnie eksplorować nieznany teren i narobić szkód. Z uwagi na ten fakt warto zabezpieczyć wszystkie cenne przedmioty i usunąć rzeczy, które mogą stanowić dla niego zagrożenie. W przypadku zakupu szczeniaka warto na czas nauki zabezpieczyć podłogi podkładami i pościągać dywany. Szczeniak lub dorosły już pies nienauczony czystości może, zniszczyć delikatne włosie zostawiając na nim swoje odchody.

Nauka czystości trwa zazwyczaj krótko i jeśli właściciel będzie intensywnie ćwiczyć ze swoim pupilem, to już po kilku tygodniach zobaczy efekty. Powinien on jednak wziąć pod uwagę fakt, że każdy szczeniak uczy się we własnym tempie. W przypadku dorosłego osobnika np. psa, który mieszkał na zewnątrz, nauka powinna przebiegać szybciej. Psy instynktownie wolą załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne na zewnątrz, twoim zadaniem będzie tylko wyjście z psem na spacer. Podczas nauki nie należy karać psa za pomocą bicia, gdyż przyniesie to odwrotny skutek. Wystarczy zwrócić psu uwagę ostrym, nieprzyjemnym tonem i powiedzieć jak źle się zachował.

Od pierwszych dni pobytu nowego domownika należy ustalić zasady i konsekwentnie ich przestrzegać. Pies powinien wiedzieć co mu wolno, a co nie. Jeżeli nie chce się psa w łóżku, to nie warto go wołać, ani nie przenosić go tam, nawet jeśli bardzo lamentuje. Po kilku dniach uspokoi się i zaakceptuje nowe miejsce i swoje posłanie. Warto też ustalić stałe pory karmienia i spaceru. Taki grafik ułatwi pupilowi aklimatyzację i da mu poczucie bezpieczeństwa. Odpowiednio socjalizowany szczeniak w dorosłym życiu nie będzie sprawiał kłopotów.

Wyprawka dla psa

Przed przywiezieniem psa do domu, warto skompletować dla niego odpowiednią wyprawkę. W skład wyprawki powinny wchodzić następujące rzeczy:

  • Mata - podstawową rzeczą dla szczeniaka będzie mata do nauki czystości. Zamiast maty można kupić podkłady w aptece lub ewentualnie rozłożyć gazety - ważne, aby podłoga była zabezpieczona przed odchodami.
  • Legowisko - miejsce, w którym pies będzie miał swoje zabawki i kąt tylko dla siebie. Nawet jeżeli pies będzie "kanapowy" warto zapewnić mu posłanie, na którym będzie mógł zjadać swoje przysmaki, wypoczywać i bawić się gryzakami. Taki azyl dla psa jest niezbędny zwłaszcza podczas pierwszych dni w nowym otoczeniu. To czas, kiedy zwierzę czuje się niepewnie i należy zapewnić mu schronienie.
  • Smycz - obroża lub szelki to akcesoria niezbędne do wychodzenia z psem na spacer. Jak tylko pies przejdzie wszystkie wskazane szczepienia i nie będzie przeciwwskazań do wychodzenia z nim na zewnątrz, warto zacząć naukę "czystości" poza domem. Psy, a zwłaszcza szczeniaki chętnie i szybko uczą się załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne na zewnątrz, a spacer pozwoli im na zabawę na świeżym powietrzu.
  • Zabawki i gryzaki - to niezbędne wyposażenie dla szczeniaka. Poprzez zabawę z psem, właściciel ma możliwość nawiązania bliskich relacji z pupilem i socjalizację szczeniaka. Gryzaki ochronią meble, dywany itp. przed swędzącymi dziąsłami malucha i ułatwią utrzymanie zębów w czystości.
  • Miska - naczynia na karmę i wodę powinny być stabilne i rozmiarem dostosowane do pupila. Wybierając miskę dla szczeniaka, zwróć uwagę na jej ciężar - ciężka miska np. ceramiczna nie będzie przesuwała się podczas jedzenia lub picia. Wybierając, miskę metalową sprawdź, czy miska posiada gumową podkładkę, zabezpieczającą naczynie przed przesuwaniem.
  • Karma - przed przybyciem psa do domu warto zrobić zapas psiej karmy. Szczeniaki zazwyczaj wydawane są wraz z wyprawką, w skład której wchodzi mała porcja karmy, jaką podawał hodowca. Kontaktując się w sprawie zakupu psa, dopytaj jaką karmę poleca hodowca i zaopatrz się w taką samą. Zmiana karmy na inną i rozszerzanie diety powinno odbywać się stopniowo.

Zakup szczeniaka lub adopcja psa to jedna z najlepszych decyzji. Zwierzęta mają dobroczynny wpływ na ludzi, oczyszczają atmosferę i wywołują pozytywne wibracje. Przebywanie z nimi w jednym pomieszczeniu, pomaga w uwolnieniu się od stresu i chroni przed wieloma schorzeniami m. in. chorobami serca. Ważne jednak, aby decyzja o ich posiadaniu była przemyślana. Rozważnie podjęta zapewni szczęśliwe życie zwierzęciu, a Tobie przyniesie satysfakcję z jego posiadania.