Podsumowanie pracy Asystentów w grudniu

Okres grudniowy wyzwolił w podopiecznych asystenta łańcuckiego nowe zasoby energii. Jeden znacznie zaangażował się w organizację imprezy mikołajkowej w lokalnym stowarzyszeniu na rzecz dzieci. Odnowienie kontaktów rodzinnych dało możliwość czterem osobom spędzenia świąt w domowym zaciszu. Trzech panów utrzymywało wstrzemięźliwość alkoholową i kontynuowało leczenie. Natomiast dwie wystarały się o lokale socjalne, które trzeba już tylko urządzić, aby w nich zamieszkać.

Bardzo trudna i żmudna jest droga wyjścia z bezdomności. Niestety nie wszystkim udaje się wytrwać w postanowieniach i stopniowo realizować zadania. Jednak spora grupa ludzi znajduje w sobie siłę i brnie dalej. Na przykład w Tomaszowie Mazowieckim na współpracę zdecydowało się 11 osób i aż siedmioro nadal ją kontynuuje. Trzy osoby dogadały się z bankami w sprawie spłaty zadłużenia, kolejne trzy nie poddają się w poszukiwaniu pracy, a jedna dąży do uzyskania mieszkania socjalnego.

Koło Ostrowskie otoczyło 11 osób bezdomnych opieką w ramach programu Metody Asystowania. Każda z nich okazała się wartościowa i skora do pracy. Wśród nich jest mechanik samochodowy, ślusarz, technik budowlany, kolejarz i malarz, a jeden posiada zdolności kulinarne i pomaga w kuchni. Wykształcenie i doświadczenie zawodowe wzmacnia ich poczucie własnej wartości i zachęca do wytrwałości. Ze względu na zły stan zdrowia trzy osoby ograniczyły działania aktywizacyjno-zawodowe, ale podjęły się leczenia. Wszyscy starają się o przyznanie mieszkania socjalnego.

Zatem osiągnięcia jednego – drugiego motywują do pracy. I koło się kręci. Oby tak dalej. Jesteśmy z nich dumni i trzymamy kciuki.