Skuteczna sprzedaż auta - jak podejść do tematu?

Samochody na sprzedażMnogość potencjalnych sposobów sprzedaży auta sprawia, że cały proces wydaje się być niezwykle prosty. Kupujemy więc nowe auto z myślą, że sprzedaż starego pójdzie szybko i sprawnie. W praktyce jednak okazuje się, że wcale nie jest to takie proste. Nie oznacza to oczywiście, że nie może być inaczej. Jak zatem zrobić to lepiej?

Zapytajmy znajomych

Niezależnie od profesjonalizmu zawodowych sprzedawców, jeżeli tylko jesteśmy w miarę pewni stanu naszego auta - to warto rozejrzeć się, czy ktoś z naszych znajomych lub rodziny właśnie nie chce kupić samochodu. Obie strony transakcji będą się bowiem w tej sytuacji czuły bardziej komfortowo, gdyż dzięki bieżącym relacjom między nimi mogą liczyć na znacznie większą dozę zaufania, niż w przypadku sprzedaży auta przypadkowej osobie z zewnątrz. Ważne tu natomiast jest to wspomniane wcześniej podkreślenie świadomości stan własnego auta. Jeżeli nie jesteśmy mechanikami samochodowymi, to wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste. Często bowiem pewne elementy budowy samochodu nie dają znać o potencjalnych problemach do momentu pojawienia się rzeczywistej usterki. Jeżeli więc taka sytuacja nastąpi po naszej sprzedaży samochodu w kręgu rodziny i znajomych, to może pojawić się solidna presja, abyśmy naprawili to uszkodzenie lub zwrócili pieniądze za taką naprawę. Zastanówmy się więc czy taka sprzedaż w ramach rodziny nie sprawi, że relacje rodzinne znacząco się pogorszą. Jeżeli obawiamy się takiej sytuacji, to zdecydowanie zastanówmy się nad sprzedażą auta na wolnym rynku.

Warto planować sprzedaż już wcześniej

Jeżeli wiemy, że w ciągu najbliższych tygodni lub miesięcy będziemy chcieli sprzedać nasz samochód, to możemy zacząć działać już teraz. Odwiedźmy najbliższy skup samochodów używanych, zapytajmy jaką potencjalnie cenę moglibyśmy uzyskać za nasz egzemplarz. Żyjemy w warunkach gospodarki konkurencyjnej, nie zaszkodzi więc odwiedzić kilka konkurencyjnych skupów.

Dzięki temu uzyskamy zakres cen, w jakich jesteśmy w stanie sprzedać nasze auto w zasadzie od ręki. Jeżeli taka cena nas satysfakcjonuje to świetnie. W momencie, gdy dojdzie do chęci rzeczywistej sprzedaży, to będziemy już mieli przetarte ścieżki i w zasadzie w kwadrans będziemy mieli szansę zakończyć cały temat. Jeżeli jednak cena, jaką zaproponuje nam dany skup samochodów, nie do końca nam odpowiada, a my mamy jeszcze sporo czasu na potencjalną sprzedaż, to nie zaszkodzi przykleić na aucie karteczkę z ofertą sprzedaży.

Dzięki temu nasze auto stanie się mobilną powierzchnię reklamową, znacząco zwiększając liczbę potencjalnych zainteresowanych jego nabyciem. Skoro mamy stosunkowo dużo czasu, możemy próbować ustalić wyższą cenę auta, a dopiero gdy przez jakiś czas nie dostaniemy żadnego telefonu od potencjalnego kupującego, to możemy zacząć ją stopniowo obniżać.

Co robić, gdy szybko potrzebujemy gotówki?

Sytuacja, w której mamy stosunkowo dużo czasu na przeprowadzenie transakcji sprzedaży jest oczywiście bardzo komfortowa, nie zawsze jednak możemy na nią liczyć. Szczególnie jest to widoczne w sytuacji, gdy nowe auto, które ma zastąpić to sprzedawane właśnie kupiliśmy - lub też planujemy jego zakup w najbliższych dniach. W tej sytuacji często okazuje się, że pojawia się możliwość zakupu samochodu lepszej klasy lub w lepszym stanie, ale za trochę wyższą cenę niż planowaliśmy. Czasem natomiast okazuje się, że kupione przez nas auto w idealnym stanie, nie do końca tak naprawdę może się pochwalić tym idealnym stanem i trzeba zostawić jakąś kwotę u mechanika, aby doprowadzić je do oczekiwanego stanu. Wtedy okazuje się też, że szybka gotówka z równie szybkiej sprzedaży naszego dotychczasowego auta staje się kluczowa. W tych warunkach pozostaje nam szukanie szybkiej ścieżki sprzedaży. Najprościej pewnie będzie wystawić auto za cenę zdecydowanie poniżej rynkowej, a jakiś kupujący z pewnością się znajdzie. Niestety nie unikniemy tutaj raczej konieczności poświęcenia czasu na spotkania z różnymi potencjalnymi kupującymi, pokazywania auta czy uczestnictwa w jeździe próbnej. Jeżeli więc rzeczywiście zależy nam na szybkiej sprzedaży i szybkiej gotówce to w zasadzie jedyną rozsądną alternatywą jest skup samochodów używanych.

Jak w praktyce wygląda procedura w skupie samochodów używanych?

Z perspektywy klienta jest to bardzo proste. W zasadzie ogranicza się bowiem do przyjechania do odpowiedniego punktu skupu i dostarczania niezbędnych dokumentów auta. Na miejscu przeprowadzone zostaną oględziny auta oraz zaproponowana cena, jaką skup jest w stanie nam zaoferować. Jeżeli nie do końca mam ona odpowiada, warto spróbować negocjować, albo nawet odwiedzić kilka punktów skupu samochodów używanych, w celu przekonania się, który z nich zaoferuje nam najbardziej atrakcyjną cenę. Potem nadchodzi czas na najprzyjemniejszą część, czyli podpisanie niezbędnej umowy i odebranie pieniędzy. Trudno wyobrazić sobie bardziej komfortową i szybszą sprzedaż - poza oczywiście przypadkami, w których od razu mamy kupującego, gotowego zaoferować nam ustaloną przez nas kwotę. W praktyce jednak to dość rzadki przypadek, dlatego możemy być skazani na punkt skupu, jeżeli zależy nam na szybkiej sprzedaży.

Źródła: