Jak stworzyć i wzmocnić udany związek?

Udany związekCoraz więcej par ze swoimi problemami zgłasza się do specjalistów, którzy próbują rozwikłać zagadkę monotonii lub kryzysu w związku. W czasach, kiedy coraz więcej pracujemy, a kariera jest dla nas jedną z najwyższych wartości, na dalszy plan odchodzą bliscy i nasze relacje z nimi. Zapominamy o tym, że raz zdobyta miłość nie trwa wiecznie, tylko potrzebuje systematycznej pielęgnacji. Brak starań z obu stron powoduje, że do związku wkrada się monotonia, frustracja i poczucie, że marnujemy z drugą osobą swój czas. Dowiedz się jakie są sposoby, by wzmocnić związek.

7 prostych porad, by stworzyć i wzmocnić udany związek

Jeśli zależy nam na podtrzymaniu związku, wystarczy stosować się do kilku rad. Dbanie o relację wcale nie musi być ani czasochłonne, ani kosztowne. Okazywać miłość drugiej osobie można na wiele prostych sposobów.

1. Słuchajmy siebie nawzajem
Zwracajmy uwagę na to, co lubi nasz partner, a co go denerwuje. Nie sprawdzajmy skrzynki mailowej prowadząc rozmowę, ani nie udawajmy, że słuchamy drugiej osoby. Zainteresowanie ze strony naszego partnera jest jedną z ważniejszych rzeczy, jaka powinna być obecna w związku. Zapewnimy tym samym, że wciąż interesuje nas jego zdanie i to, co ma nam do powiedzenia. Znajdźmy chwilę każdego dnia, aby porozmawiać o tym, jak przebiegł nasz dzień, co nas rozbawiło, a co zdenerwowało. W ten sposób nasza relacja zacieśni się jeszcze bardziej, a co najważniejsze - nie umknie nam żaden istotny szczegół z życia naszej drugiej połówki.

2. Ustalmy dzień, w którym razem wychodzimy
Nie musi to być od razu kosztowna restauracja. W zależności od pory roku i tygodnia może to być wyjście do kina czy piknik w parku. Ważne, aby tę jedną chwilę naznaczyć mianem "waszego dnia" i celebrować go nawet małymi rzeczami. Dobrze, jeśli w tym czasie unikniecie rozmów o pracy, czy tego co się dzieje w domu (np. o dzieciach, jeśli je posiadacie). Pozwoli Wam to pobyć ze sobą i skupić uwagę na waszej dwójce. W końcu oprócz rodziców i współlokatorów wciąż jesteście kochającymi się ludźmi.

3. Wyręczmy drugą osobę w obowiązkach
Pary często dzielą się obowiązkami domowymi, w zależności od tego, co kto lubi robić i jakie są jego możliwości czasowe. Wyjście z psem, odkurzanie, podrzucenie dzieci do przedszkola - opcji jest mnóstwo. Jeśli widzisz, że Twój partner miał ciężki dzień lub nie czuje się najlepiej, wyręczenie go w obowiązkach będzie niezwykle miłym gestem, który pokaże, że o niego dbamy i chcemy poprawić mu samopoczucie.

4. Śniadanie do łóżka
W grę wchodzi nawet zwykła ulubiona kawa, jeśli nie mamy czasu lub nasz partner nie przepada za jedzeniem w łóżku. Postarajmy się jednak zrobić od rana coś, co go uszczęśliwi. Jeśli lubi gofry, a przeważnie brakuje rano czasu na ich przygotowanie, wysilmy się i przygotujmy je od czasu do czasu, a na pewno zostanie to odebrane niesamowicie miło i poprawi drugiej osobie humor na cały dzień.

5. Pamiętajmy o ważnych okazjach i upominkach
Punkt ten brzmi dość kontrowersyjnie, bo przecież to nie prezenty świadczą o miłości do drugiego człowieka. I owszem, nie same prezenty mają tutaj znaczenie. W Dzień Kobiet podarujmy naszej wybrance tulipana, a w rocznicę związku wręczmy czekoladki. Naszemu mężczyźnie zróbmy pyszne śniadanie w dzień imienin lub zaopatrzmy go w dobrego drinka w Dzień Mężczyzny. Pamiętanie o takich niewielkich okazjach jest niezwykle istotne i pokazuje, że druga osoba naprawdę o nas myśli. Wydawanie ogromnych sum pieniędzy na prezenty nie jest absolutnie konieczne.

6. Wspierajmy się wzajemnie w decyzjach
Nawet jeśli decyzja odnośnie kariery czy życia naszego partnera kłóci się z naszymi przekonaniami lub po prostu zrobilibyśmy coś inaczej, wspierajmy drugą osobę w jej postanowieniu. Być może jest to coś naprawdę dla niej ważnego. Nie ma bardziej budującej rzeczy w związku niż fakt, że możemy na kimś polegać i zawsze liczyć na słowa otuchy z jego strony.

7. Spróbujmy rzeczy, które lubi nasza druga połówka
Wykażmy zainteresowanie hobby czy ulubionym serialem partnera. Spędźmy w ten sposób nieco czasu i pokażmy, że staramy się poznać rzeczy, które są dla niego interesujące. Być może znajdziemy w ten sposób nowe wspólne hobby, a to jeszcze bardziej wzmocni naszą relację z partnerem. Interesowanie się ulubionymi czynnościami drugiej osoby daje jej znać, że jest dla nas ciekawa i chcemy poznać nieco bardziej jej świat.

Okazywanie miłości nie musi być wcale czymś wymyślnym i skomplikowanym, a już na pewno nie wymaga od nas żadnego wkładu finansowego. Możemy robić to na wiele sposobów i ogrom z nich jest po prostu codzienną czynnością, która naniesie uśmiech na twarz drugiej osoby. Musimy pamiętać, że to w małych gestach zawarte jest największe znaczenie - to właśnie one pokazują, jak ważny w codziennym życiu jest dla nas nasz partner.