Zielone superfoods dla zdrowia i urody

Zielone superfoodsZielone suplementy diety, cieszą się ostatnio bardzo dużą popularnością, ponieważ zawarte w nich składniki odżywcze oraz witaminy wykazują pozytywne działanie nie tylko na zdrowie, ale również na urodę. Spirulina, młody jęczmień, chlorella, nasiona konopi oraz zielona kawa to ważna ostatnimi czasy żywność, nazwana marketingowo jako superżywność - superfood, po którą zaczyna sięgać coraz większa liczba osób. Jakie właściwości posiadają? Na które warto się zdecydować?

Zielone suplementy diety

Przeprowadzone jakiś czas temu badania dowodzą, iż produkty takie jak młody jęczmień, zielona kawa, konopie siewne, chlorella i spirulina mają niezwykle bogaty skład - są bombą witamin, minerałów, a także roślinnego białka. Suplementy te wpływają korzystnie nie tylko na wygląd zewnętrzny, ale również na zdrowie, ponieważ mogą zapobiec rozwojowi wielu chorób cywilizacyjnych, które dotykając obecnie coraz większą liczbę osób. W jakiej postaci można zakupić te suplementy? Zarówno w tabletkach, jak i w postaci proszku. Produkty te można dodawać praktycznie do każdej potrawy, zarówno jako dodatek do koktajli, jak i do innych dań. Najważniejsze jest jednak to, aby nie poddawać tych suplementów obróbce termicznej, ponieważ może to wpłynąć niestety na zmniejszenie ich właściwości.

Młody jęczmień

Młody jęczmień

Młody jęczmień to prawdziwa skarbnica antyoksydantów, czyli substancji, które opóźniają procesy starzenia się skóry. Przyjmując młody jęczmień, warto wiedzieć o tym, iż po około 2-3 tygodniach kuracji widoczne są już pierwsze efekty. Skóra zyskuje bowiem ładny oraz zdrowy koloryt, jest pełna blasku, a także bardziej sprężysta. Jakie jeszcze składniki znajdują się w młodym jęczmieniu? Produkt ten bogaty jest w beta-karoten nadający skórze ładny odcień, a także w witaminę C, E, z grupy B, wapń, magnez, cynk oraz żelazo. Zielony jęczmień posiada ponadto spore ilości chlorofilu, który wykazuje odkwaszające działanie, dzięki czemu w organizmie zachowana jest równowaga kwasowo-zasadowa. W opisywanym suplemencie znajduje się również błonnik oraz aminokwasy, dzięki którym produkt ten działa przeciwwirusowo, przeciwzapalnie, przyspiesza przemianę materii, a także łagodzi bóle żołądkowe. Po młody jęczmień powinny zatem sięgać nie tylko te osoby, które chciałyby poprawić wygląd swojej skóry, ale również te, którym zależy na zrzuceniu zbędnych kilogramów, a także obniżeniu zbyt wysokiego poziomu złego cholesterolu we krwi.

Chlorella

Chlorella

Chlorella to produkt, który uzyskiwany jest z zielonej algi z rodziny zielenic i oprócz cennego dla zdrowia chlorofilu zawiera również spore ilości witaminy B, jodu, cynku, żelaza, a także kobaltu. Substancje znajdujące się w tym suplemencie wykazują działanie przeciwgrzybicze, przeciwzapalne oraz przeciwwirusowe, jednak najważniejsze jest to, iż zapewniają również prawidłową tarczycy, która jest dosyć ważnym organem znajdującym się w organizmie. Chlorella pomaga ponadto usuwać z organizmu toksyny, a także wszelkiego rodzaju szkodliwe substancje, które są obecnie dodawane do produktów spożywczych oraz kosmetyków, które jak wiadomo, dostają się do krwiobiegu. Z tego też względu chlorellę warto włączyć do codziennego jadłospisu, popijając lub połykając ją na czczo na około 30 minut przed planowanym posiłkiem. Warto przestrzegać tego zalecenia, ponieważ przyjmowanie tego suplementu w taki właśnie sposób wykazuje najkorzystniejsze działanie.

Spirulina

Spirulina

Produkt ten pozyskiwany jest z alg morskich i od wielu lat cieszy się bardzo dużą popularnością nie tylko w kosmetyce, ale również w kuchni. Spirulina w większości składa się z białka, jedna zawiera również wiele przyjaznych dla zdrowia witamin i minerałów. W jaki jednak sposób poszczególne składniki odżywcze oddziałują na organizm? Witamina B12 wspomaga walkę z anemią, dlatego też osoby mające z tym dosyć poważny problem powinny zacząć suplementację tym produktem. Kolejnym ważnym składnikiem jest kwas gamma-linolenowy, który w skuteczny sposób zapobiega nadciśnieniu oraz występowaniu chorób układu krążenia obniżając poziom złego cholesterolu we krwi. Dzięki kwasowi nukleinowemu, a także witaminie F komórki organizmu są lepiej dotlenione, co przekłada się niezwykle korzystnie na stan skóry, włosów, a także paznokci. W jakie jednak sposób należy przyjmować spirulinę? Niestety produkt ten charakteryzuje się dosyć charakterystycznym mocnym i niezbyt przyjemnym zapachem, jednak warto wiedzieć o tym, iż zazwyczaj to, co nie pachnie najlepiej, oddziałuje bardzo dobrze na organizm. Z tego też względu spirulinę warto dodawać do koktajli oraz smoothie, ale w niezbyt dużych ilościach, gdyż może to wpłynąć nie najlepiej na smak przyrządzonego produktu.

Zielona kawa

Zielona kawa

Z pewnością niejedna osoba słyszała o odchudzających właściwościach zielonej kawy, dlatego też zyskała ona w ostatnim czasie dosyć dużą popularność. W zielonej kawie znajduje się tzw. kwas chlorogenowy, który w połączeniu z kofeiną w skuteczny sposób zmniejsza wchłanianie z pożywienia cukrów, zapobiegając tym samym ich przekształceniu w tkankę tłuszczową znienawidzoną nie tylko przez wiele kobiet, ale również i mężczyzn. Oprócz wspomnianego powyżej kwasu w zielonej kawie znajduje się również kwas galusowy oraz salicylowy, które w połączeniu wykazują bardzo silne działanie antybakteryjne oraz przeciwzapalne. Zielona kawa polecana jest nie tylko osobom, które chciałyby zmniejszyć obwód swojego pasa, ale również cukrzykom, a także osobom zmagającym się z kamicą nerkową.

Konopie siewne

Konopie siewne

Słysząc konopie, wielu osobom wydaje się, iż zawierają one w swoim składzie psychoaktywne substancje, jednak konopie siewne, to pozbawione są one całkowicie tego składnika. W składzie tego suplementu można znaleźć przede wszystkim niezwykle cenne dla zdrowia kwasy tłuszczowe z grupy omega, a także łatwo przyswajalne białko roślinne. Dzięki tym składnikom konopie wspierają krążenie, a także regulują poziom cholesterolu we krwi. Jakie jeszcze inne cenne dla zdrowia właściwości wykazują konopie siewne? W produkcie tym znajdują się takie minerały jak potas, fosfor, żelazo oraz wapń, dzięki którym komórki organizmu dosyć szybko się regenerują a wygląd skóry, oraz paznokci ulega dosyć znacznemu polepszeniu. W jaki jednak sposób można spożywać konopie siewne? Obecnie w sklepach można bez problemu dostać łuskane oraz niełuskane nasiona, które można z powodzeniem dodawać do koktajli, sałatek czy jako dodatek do różnych innych potraw.